LaboratoriumAktualnościOdnośnikiUsługiKontaktOdnośnik zewnętrzny Zakład Z6  
Ergonomia: Strona główna> Badanie reakcji > Zgodność sygnał-reakcja
Doświadczalne stanowiska badawcze
Badanie ruchówBadanie ruchów
Ruchy ślepeRuchy ślepe
Struktura ruchówStruktura ruchów
Ruch na płaszczyźnieRuch na płaszczyźnie
Badanie wysiłkuBadanie wysiłku
TremorTremor
SiłaSiła
Badanie reakcjiBadanie reakcji
Zgodność sygnał-reak.
Czas reakcjiCzas reakcji
Pole widzeniaPole widzenia

Opis stanowiska
Stanowisko przeznaczone jest do badania wpływu poziomu zgodności między urządzeniami sygnalizacyjnymi i sterowniczymi na szybkość ich obsługi.

W skład stanowiska wchodzą:
  • zestaw trzech paneli sygnalizacyjnych wraz z podstawką,
  • zestaw trzech paneli sterujących,
  • elekroniczny programator z rejestratorem czasu.
Zestaw urządzeń umożliwia przeprowadzenie serii eksperymentów w wielu konfiguracjach urządzeń sygnalizacyjnych i sterowniczych.

Urządzenia sygnalizacyjne to kwadratowe panele o boku 15 cm z zamieszczonymi na nich diodami świecącymi. Występują one w trzech podstawowych wariantach: ośmiu diod w układzie kwadratu i okręgu oraz 4 diód w układzie obróconej o 90° litery T.

Urządzenia sterownicze to również kwadratowe panele o podobnej wielkości, na których umieszczono klawisze w trzech różnych konfiguracjach: osiem klawiszy w układzie kwadratu i okręgu wraz z czerwonym klawiszem wyzwalającym oraz 4 klawiszy w układzie obróconej o 90° litery T z klawiszem wyzwalającym umieszczonym po lewej stronie panelu.
Opis doświadczenia
Doświadczenie polega na przetestowaniu kilku możliwych konfiguracji urządzeń sygnalizacyjnych i sterowniczych np. panel sygnalizacyjny w układzie okręgu z panelem sterowniczym w układzie kwadratu. Możliwe jest również obracanie obu rodzajów paneli o wielokrotność kąta 90° tak, aby np. dioda zapalająca się na godzinie 9:00 sygnalizowała konieczność wciśnięcia klawisza na godzinie 12:00. Pozwala to na zbadanie wpływu położenia obu paneli względem siebie na szybkość obsługi urządzenia.

Eksperymentator każdorazowo ustala w programatorze, która z diod zapali się. Zapalenie diody inicjuje osoba badana naciskając czerwony klawisz wyzwalający. Elektroniczny rejestrator notuje czas pomiędzy naciśnięcie czerwonego klawisza, a naciśnięciem klawisza odpowiadającego zapalonej diodzie.
Laboratorium Ergonomii
 

Laboratorium Ergonomii: Godziny konsultacji i materiały wykładowe
Aktualne godziny konsultacji i materiały wykładowe poszczególnych prowadzących można znaleźć na stronie Katedry Systemów Zarządzania [url=http://www.ksz.pwr.edu.pl ][/url].
Dodano: 2016-03-11 09:48:46
© 2001-2018 Laboratorium Ergonomii, Marcin Kuliński, Rafal MichalskiOstatnia aktualizacja: 2010-03-15Strona zgodna z HTML 4.0! CSS zgodny ze standardem!